DURAK FINDIK VE İKİZCE KAYMAKAMLIĞI İŞBİRLİĞİ

DURAK FINDIK VE İKİZCE KAYMAKAMLIĞI İŞBİRLİĞİ

Durak Fındık Sanayi Ticaret A.Ş. işbirliğiyle düzenlenen "Her çocuk bir dünya" adlı projenin amacı fındık tarımında çocuk işçiliğinin önlenmesi ve fındık hasadı süresince çocuklar için güvenli bir ortamda sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanılmasının sağlanması şeklinde. Uygulama sahası İkizce ilçesi olan projede planlanan faaliyetler arasında çocuklara sağlık taraması ve gelişimsel tarama yapılması, eğitim modülünün uygulanması gibi uluslararası standartta çalışmalar yer alıyor.

05 Temmuz 2018 - 16:00 - Güncelleme: 06 Temmuz 2018 - 09:48

Proje Ekibinin Basın Açıklaması şu şekilde:

"Bilindiği gibi ülkemiz “En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi’nin imzacısıdır. Ülkemiz, mevsimlik tarım işindeki çocuk işçiliğini de en kötü biçimde çocuk işçiliği olarak kabul etmiş ve 2015 yılına kadar tamamen ortadan kaldırmayı “Uluslararası çalışma örgütü”ne (ILO) taahhüt etmiştir. Tüm Türkiye’de farklı kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülen çalışmalarla çocuk işçiliğinin önüne geçilmesi planlanırken Ordu ilinde önemli bir pilot çalışma yürütülmektedir. ILO tarafından yürütülen“Mevsimlik tarımda çocuk işçiliği projesi” 2012 yılında Ordu ilinde başlatılarak tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Başta en kötü biçimleri olmak üzere çocuk işçiliğinin önlenmesi temel hedefiyle ve bu çerçevede 2018/3 sayılı başbakanlık genelgesiyle 2018 yılı çocuk işçiliğiyle mücadele yılı ilan edilmiştir. Bu doğrultuda çocukların çalışma yaşamına girmelerinin önleme veya çalışma yaşamından çekilmeleri temel hedefiyle eğitim, sağlık, güvenlik, barınma, ulaşım ve diğer tüm hizmetlerin eş güdüm içinde sağlanmasına özen gösterilmesi amaçlanmıştır. Fındık hasadı nedeniyle Temmuz-Eylül ayları arası ciddi bir mevsimlik tarım işçisi göçü alan Ordu iline aileleriyle birlikte yüzlerce çocuk gelmektedir. Mevsimlik tarım göçüne katılan çocuklar tarım işçisi olarak çalışmasalar bile bir şekilde; eğitim, sağlık, ekonomik sömürüden korunma, uygun standartta yaşama ve oyun oynama hakkından mahrum olabilmektedirler.

 Bu nedenle İkizce Kaymakamlığı ve Durak Fındık Sanayi Ticaret A.Ş iş birliği ile yaşanan bu mağduriyetleri en aza indirmek ve bakanlıkların yürütmüş olduğu bu çalışmaya yerelde destek sunmak amacıyla akademik bir yaklaşım ile  gelişimsel taramaların yapılmasının ardından sağlık taramalarının yapılıp çocukların gelişimlerine uygun bir eğitim modülü ile desteklenmeleri sağlanacaktır.

Bu projenin amacı Türkiye’nin çeşitli illerinden Ordu ili İkizce ilçesi’ne fındık hasadı için gelen mevsimlik tarım işçisi ailelerin 5-14 yaş arası çocuklarının gelişimsel ihtiyaçlarının tespit edilip hasat dönemi boyunca ikizce ilçesinde yaş gruplarına uygun sınıflarda eğitimsel olarak uygun modüllerle desteklenmesidir. Ayrıca projeye dahil olan çocuklara yapılacak sağlık taramasıyla sağlık sorunları tespit edilerek gerekli önlemler de alınacaktır. Proje kapsamında hem yereldeki hem de mevsimlik tarım göçü ile gelen çocukların annelerine yönelik çocuk işçiliği ile mücadele konusunda farkındalık eğitimleri verilecektir."

Çocuk İşçiliğinin önlenmesi hususunda çok önemli bir yere sahip olması beklenen "Her Çocuk Bir Dünya" adlı projeye Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya, Ünye İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Esatcan Öztürk, Ünye İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İkizce Belediye Başkanı Bahri Söğüt, Durak Fındık Yönetim kurulu başkanı Hasan Basri Durak, Başkan Vekili Hüseyin Hilmi Durak, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, UTZ Country Representative (Sürdürülebilir Tarım Standartı Ülke Temsilcisi) Osman Yalçın Tekinarslan ve İkizce Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Hülya Solak katılanlar arasındaydı.

Reklam
Bu haber 1432 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KUM TURNUVASI MÜRACATLARI BAŞLADI.
KUM TURNUVASI MÜRACATLARI BAŞLADI.
ÜNYE BELEDİYESİ ÇOCUK PARKLARINI YENİLİYOR.
ÜNYE BELEDİYESİ ÇOCUK PARKLARINI YENİLİYOR.